Wycieczka klas technikum architektury krajobrazu do Lublina i Końskowoli

Pierwsza wiosenna wycieczka architektury krajobrazu zaprowadziła nas na dni otwarte Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Dziewczyny miały okazję zwiedzić uczelnię i zapoznać się z kierunkami na jakie aktualnie jest nabór. Stoisk kierunków i kółek studenckich było mnóstwo. Na bogato! Można było dotknąć węża, zobaczyć ptasznika, latającą świnię i wypasioną klatkę dla szczurów u weterynarii. Degustować mini naleśniki i mini mufinki, czy cukierki świnki, chrupki o smaku kebaba i brokułów, lody o ciekawych smakach, zobaczyć na czym polega uprawa roślin invitro, zapoznać się z nowymi kierunkami związanymi z jeździectwem, wziąć udział w eksperymentach naukowych i wiele wiele innych atrakcji. Każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie.Jak szczepić drzewa i krzewy. Następnie wzięliśmy udział w wykładzie i ćwiczeniach z rozmnażania roślin, a dokładnie z metod okulizacji i szczepienia drzew i krzewów. Zobaczyliśmy prezentację multimedialną określającą podstawy, fizjologiczno-anatomiczne wymagania do wykonywania metod uszlachetniania roślin. Zaprezentowano noże, wiązadła i innych niezbędne materiały do wykonywania okulizacji i szczepienia. Przedstawiono nam najczęściej stosowane techniki - metod okulizacji i szczepienia. Pokazano nam ich zalety i wady. Dodatkowo zaprezentowano nam w praktyce wykonanie okulizacji i szczepienia. Chętne uczennice mogły same spróbować zaszczepić roślinę. Ciekawostką w laboratorium była mimoza oraz kolekcja roślin, na których studenci uczą się jak wyglądają oznaki braków składników pokarmowych.

Wycieczkę zakończyłyśmy w Końskowoli w Szkółkach Kurowscy Rośliny Ozdobne. Historia Szkółki Kurowskich to przede wszystkim historia rodziny, a właściwie historia człowieka - Lucjana Kurowskiego, który w swoim życiu odnalazł pasję, dołożył wytrwałość, konsekwencję i ciężką pracę i te wartości przekazał kolejnym pokoleniom - synowi Grzegorzowi i wnukowi Jakubowi, którzy z sukcesem prowadzą Szkółkę dzisiaj.

Obecnie Szkółki Kurowskich to: -drzewa i krzewy liściaste i iglaste, w pojemnikach i w gruncie, formy szczepione, formy pienne, pnącza -rocznie ponad 1 000 000 roślin gotowych do sprzedaży -asortyment ponad 500 gatunków i odmian w ciągłej sprzedaży -duże, wyrównane partie materiału roślinnego o powtarzalnej, wysokiej jakości -nowości rynkowe, odmiany licencjonowane z całego świata, odmiany z własnej hodowli -ponad 50 lat tradycji i doświadczenia --38 ha upraw, w tym 19 ha upraw pojemnikowych, 60% produkcji eksportowane do: Rosji, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Finlandii, Szwecji, Słowacji, Węgier, Holandii, Rumunii, Francji, a nawet Uzbekistanu czy Kirgistanu.

Po szkółce oprowadzał nas sam Pan Lucjan Kurowski. Nestor rodu i założyciel firmy. Całe życie podporządkował największej pasji – roślinom. Interesuje się pszczelarstwem, geologią, historią i fotografią. Jest coraz mniej miejsc na świecie w których jeszcze nie był. Ojciec Grzegorza i Magdy. Członek, działacz i inicjator licznych organizacji związanych z zielenią. Nauczyciel i wykładowca. Miłośnik i propagator zdrowego i ekologicznego trybu życia. Twórca jednego z najpopularniejszych i największych katalogów roślin w polskim Internecie. Wciąż aktywny zawodowo. W Firmie odpowiedzialny za opiekę nad kolekcjami i matecznikami oraz za powstawanie nowych odmian. A przede wszystkim przesympatyczny, obdarzony wielką wiedzą, którą chętnie się dzieli, człowiek.

STRONA GŁÓWNA         CSS3MENU.COM         LINKI